Kõigepealt tuleb jõuda selgusele, millist materjali valida. Materjal jaguneb peamiselt kolmeks – plastik, puit või puit-alumiinium. Suurt rolli mängib materjali valikul hoone kujundus ja lahendus, kuid veel suuremat rolli mängib otsus, kas aken jääb aastakümneteks või ajutusele peatuspaigale, millest võimaluse tekkimisel meeleldi loobutakse.

Puitakende tootmisel kasutatakse enamasti sõrmjätkatud männipuitu. Põnevaid võimalusi pakub ka kuuse- ja tammepuidu kasutamine, mis annab eksklusiivse välimuse.

Tänapäevased tipptehnoloogilised puiduimmutusvahendid ja puiduvärvid tagavad materjali füüsiliste omaduste säilimise kui ka akende suurepärase väljanägemise pikkadeks aastateks. Kõrgkvaliteetse immutusmaterjali ülesandeks pole ainult puidu kaitsmine hallituse ja niiskuse eest, vaid ta peab tagama ka viimistlusvärvi ideaalse sidumise puiduga.

Kvaliteetsed puitakna värvid on spetsiaalselt välja töötatud suure elastsusega tooted, mis tagavad värvide pragunemiskindluse aknaprofiilide liitekohtades ning raamide pinnal isegi intensiivse päikese korral. Nii ei pääse niiskus puidu ja värvi vahele ning aken kestab kaua.