Okaspuud sisaldavad vaiku, mida lehtpuudel ei esine. Vaigu eesmärgiks on kaitsta puitu kahjustuste eest. Kui puitu mehaaniliselt kahjustada moodustub vigastatud pinnale vaigukelme. Tänu vaigu sisaldusele on okaspuidust saematerjalid vastupidavamad välitingimustest. Peamiselt valmistatakse välisuksi ja aknaid.

Mänd – puit on pehme ja seega hästi töödeldav, kuid seejuures võrdlemisi tugev. Kiud on sirged, mis teevad puidu hästi lõhestatavaks. Suur vaigusisaldus teeb puidu vastupidavaks mädanemisele ja hästi säilivaks. Männi puit on laialt kasutatav. Männipuidust tooted: välisuksed ja aknad.

männipuidus laud

Kuusk – küpspuiduline puu, värvuse poolest ei erine tema südamikupuit tavaliselt koorealusest puidukihist, nagu näiteks männil. Kuusepuit on üks pehmemeaid, see jääb alla männile, rääkimata juba lehisest. Vaigu poolest on küllalt kaua püsiv ja kergesti töödeldav. Kuuse puit on valge nõrgalt kollaka või roosaka varjundiga. Okaspuude seas kuulub kuusk kõige kergemate hulka. Kuusest tooted: välisuksed ja aknad.

Lehtpuu puidu ehitus on tunduvalt keerulisem kui okaspuul. Puidukiud moodustavad lehtpuu massist ~60% ja nende ülesandeks on anda puidule mehhaaniline tugevus.(välisuste lävepakke tehakse tihti lehtpuust) Puidu kõvaduse ja raskuse poolest edestavad lehtpuud okaspuud. Sellest tuleneb ka lehtpuu toodete kõrgem hind.

Saar - puit on võrdelmisi raske ja kõva. Ilusa tekstuuriga, mistõttu kasutatakse seda laialt. Puidu eriomadus: seda saab kergesti koolutada. Saarepuidust tooted: trepid, uksed ja aknad.

Harilik tamm – väga kvaliteetne ja hinnatud materjal. Puit on kaunis, kõva ja päris raske. Puidu väärtus vees ligunedes üha suureneb: ta muutub peaaegu mustaks, ilus muster tuleb veel paremini nähtavale ja puit muutub ülikõvaks. Sellist peaaegu kahjustamatut puitu nimetatakse mustaks tammeks. Tammepuidust tooted: trepid, uksed ja aknad.

Kask – puit punakas- või kollakasvalge, raske ja kõva. Puit on halvasti töödeldav eelkõige oma ebakorrapärase ehituse tõttu. Suur kokkukuivamine ja väike mädanamiskindlus. Sobib paremini sisetingumustesse, kuid õigel töötlemisel peab hästi vastu ka välitingimustes. Kasepuidust tooted: trepid, uksed ja aknad.