Puit või metall?

See, millist välisust majale valida, sõltub eelkõige loomulikult inimese maitse-eelistustest ja majast endast. Peale silmale meeldiva disaini ja värvi valimise tasub vaadata seda, kas uks on heli- ja ilmastikukindel, samuti tuleks jälgida turvaelemente.

Meie seadused näevad ette normid uste heli- ja tulekindlusele, soojapidavusele küll nõudeid pole, kuid sedagi on mõistlik uksetootja käest uurida.

Uks võib olla kas metallist või puidust, mõlemal on oma head ja vead. Metalluks on üsna vähenõudlik ja selle eeliseks on see, et meie kliimas on selline uks ka kümne aasta pärast täpselt sama kuju ja mõõtudega kui paigaldamise ajal. Kuid metalluks põhjustab palju probleeme talviti… Külmub lukk, juhib välja sooja ja tekib sisse härmatis.

Puidust uks see-eest hoiab rohkem sooja ja on samuti turvaline ning vähenõudlik. Kui uks on hästi eeltöödeldud püsib see mitukümmend aastat. Lisaks puidust uksi saab töödelda ja kujundada laiemas valikus. Leian, et puidust uks tekitab ka rohkem mõnusa tunde kui mingi metallikolakas, kuid see on siiski iga inimese oma arvamus.

Uued puituksed ei mängi

Puit on kliima suhtes väga tundlik, kuid selle plussiks on see, et ta on looduslik ja soe materjal. Seetõttu eelistavad paljud inimesed puidust uksi ka välisustena.

Haapsalu Uksetehase direktor Ago Soomre kinnitab, et tänapäeval toodetavad puituksed on väga kvaliteetsed ja ilmaoludele vastupidamiseks on kasutusel uued tehnoloogiad.

“Tänapäevane puidust välisuks peab olema valmistatud sellistest materjalidest või sellise tehnoloogiaga, mis väldiks välisukse kuju ja mõõtude muutust ilmastiku mõjul. Põhjamaades toodetakse uksi alumiiniumvineeri baasil, mis tähendab, et ukselehe kummalgi poolel on konstruktsioonis alumiiniumleht, mis tagab ukse stabiilsuse.”

Hoolimata alumiiniumlehtedest ukselehes, toimub puidust ukse puhul ikkagi teatud deformeerumine ja liikumine ilmastiku mõjul pikas perioodis.

Siinkohal on hea kvaliteedi saavutamisel olulised kahes suunas reguleeritavad hinged, topelttihendid ja ideaalne ukselengide paigaldus. Olles ukse paigaldamisel põhjalik ja hoolikas, tagatakse see, et uks sulgub ja avaneb ilma probleemideta ka aastate pärast.