Erinevad puitakna tüübid.

Peale materjali valikut tuleks langetada otsus tüübi osas. Eesti turul on populaarseks saanud Saksa ja Soome tüüpi aknad. Olgu kohe öeldud, et standardse lahendusena on soojus- ja müraisolatsiooni näitajad neil aknatüüpidel enam-vähem võrdsed. Seetõttu tuleks aknavalikul lähtuda välimusest, nende sobivusest keskkonda, kasutusmugavusest ning aknale esitatud nõudmistest vastupidavuse osas.

Saksa tüüpi akende olulisimaks eeliseks on asjaolu, et nende konstruktsiooni puhul on suurepäraste soojus- ja müraisolatsiooni näitajate saavutamine väga lihtne, mis tagab suurepärase hinna-kvaliteedi suhte. Kuna Saksa tüüpi akende avamine toimub sissepoole, siis võib neid tuulutusasendis kasutada iga ilmaga. Boonusena on Saksa tüüpi aknaid väga lihtne pesta. Tänu tüübi laialdasele disainile sobivad Saksa tüüpi aknad nii uude kui ka renoveeritavasse hoonesse.

Saksa tüüpi aken on toodetud üldjuhul üheraamiga, milles asetseb kahe- või kolmekordne klaaspakett, siis Soome tüüpi aken valmistatakse kahe eraldi raamiga, seesmine kahekordse klaaspaketi ja välimine ühekordse klaasiga. Välimised ja seesmised aknaraamid on omavahel ühendatud ning seetõttu saab aken avaneda vaid mõnekümne sentimeetri võrra ning sedagi ainult küljele. Kindlasti märkate selle konstruktsiooni puudusi kui mitte varem siis esimese aknapesu ajal. Tänu oma konstruktsioonile sobivad Soome tüüpi aknad rohkem maalähedase stiiliga hoonetele.